İstiklal Mah. İkieylül Cad. Esnaf Sarayı Kat:3 No:288 ESKİŞEHİR

Eskişehir Laptop Temizliği

Image

Eskişehir Bilgisayar Laptop Notebook Temizliği Hizmeti

Notebook Fan Temizliği ve Genel Bakım

Dizüstü bilgisayarların sağlığı için yalnızca bileşenlerin değiştirilmesi değil, aynı zamanda periyodik bakım gereksinime de ciddi anlamda ihtiyaç duyulmaktadır. Sık sık taşınması veya tozlu ortamlarda kullanım dizüstü bilgisayarın iç kısmana tozlar birikebilir, fan tozla kaplanır ve iç alanın özellikle tozlu koşullarda alt tabanının aşırı ısınmasına katkıda bulunur. Koşullu olarak dizüstü bilgisayarların zarar görmesi ve kirlenmesi, yüzeye ve daha sonra iç kısımlara kadar ilerleyebilir. Dizüstü bilgisayarınızın acilen önleyici bakıma ihtiyaç duyduğuna dair işaretlerin yanı sıra düzeltilmesi konusunda etkili yöntemlerin planlanması gerekebilir. Eskişehir de bulunan teknik servisimizde destek alabilirsiniz..

Küçük çizikler, bilgisayar mağazalarında satılan özel bir macun veya cila ile silinebilir. Ekranın LCD matrisinin temizliği için sadece özel Lcd temizleme ürünleri kullanılması gereklidir. Parlatma sıvıları veya benzer ürünler kullanmayın, bazı kimyasal ürünler Lcd’lere daha da zarar verebilir. Matris, dizüstü bilgisayar kasası ile aynı şekilde temizlenmeli, onarımlara başlamadan önce yüzeydeki tüm tozları temizlemek veya uzaklaştırmak gerekir.

Havalandırma deliklerinin yüzey temizliğine özellikle dikkat edilmelidir, çünkü üzerinde biriken toz yalnızca havanın serbest hareketini engellemekle kalmaz, aynı zamanda aşırı ısınmaya karşı hassas olan elemanların üzerine de girer. Bu laptop anakartının arızalı olmasına neden olabilir.

Laptop kirlilik belirtileri ve iç temizlik

Dizüstü bilgisayarlar hava soğutma sistemi kullandığından, zaman içinde iç bileşenleri, blokları ve iç kasaya kritik bir toz, tüy ve hayvan kılı tabakası birikmektedir. Düşük ısı iletkenlikleri ve zamanla statik elektrik biriktirme özellikleri, termal aşırı ısınmaya ve mikro elektronikte elektriksel arızalara ister istemez yol açabilir. Üreticiler, kullanıcıların tamamen farklı koşullarda kullanmaları nedeniyle dizüstü bilgisayarların dahili önleyici temizliğinin tozdan dolayı tam olarak belirlenememesini sağlayamadığından, gerekli bakım işleminin yapılmasının zamanı geldiğini belirleyebileceğiniz bazı hata belirtilerini sizlere sunmaya çalışacağız. Bunlardan en yaygın olanları şunlardır.

✓ Yüksek derecede fanların gürültüsü (bazen dokunulduğunda bile) ve kapanma süresinin uzaması.
✓ Dizüstü bilgisayarda alışılmadık derecede ısınma ve plastik tabanı bazen elinizi yakabilir sıcaklığa ulaşması.
✓ Dizüstü bilgisayar periyodik olarak kapanmaya ve sebepsiz yere yeniden başlatmaya geçebilir.
✓ Yoğun kaynak programları veya üç boyutlu oyunlarla çalışırken, ekrandaki görüntünün bozulmaya başlaması.

Listelenen sorunlardan en az biri belirirse, dizüstü bilgisayarınıza gerekli bakımlarının yapılması gerektiği anlamına gelebilir. Özellikli işçilik gerektiren bazı modellerde iç bileşenlerin temizlenmesi için cihazın doğru bir şekilde sökülmesi gerekeceğinden, uzman bir servis merkezine götürülmesi çok daha faydalı olacaktır.

Bazı dizüstü bilgisayarlarda (“A” zorluk kategorisi), alt kapak çıkarıldıktan hemen sonra soğutma sistemine erişim sağlanabilir. Bu tip işlemler için bazı cihazlarda, çeşitli yapısal elemanların (kategori “B”) sökülmesi gerekecektir. Üçüncüsü, çok daha fazla zaman ve çaba harcayarak, dizüstü bilgisayarı neredeyse tamamen (“C” kategorisi) sökmektir. Bu nedenle dizüstü bilgisayarlarda komple temizliği üç farklı zorluk kategorisinde ücretlendiriliyor.

Dizüstü bilgisayarınızı tozdan zamanında temizlemek, onarımın önlenmesine yardımcı olacaktır.

Teknik olarak herhangi bir ürünü kullanırken, zaman zaman bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Zamanında servis işlemi yapılmış bir dizüstü bilgisayar daha uzun kullanım sunmaktadır. Aşırı tozlanma sorunu olan cihazlarda, bir süre boyunca sürekli olarak maksimum hızda çalışan fanın sesini kullanım esnasında duyabilirsiniz. Daha sonra toplanmış tozun bolluğundan, pervane artık dönemez hale gelebilir.

Herhangi bir bilgisayarın iç aksamını oluşturan elektronik bileşenler, çalışma sırasında yüksek miktarda ısı üretir. Bakır radyatörler, özel ısı ileten borularla sıcaklığın iç kasadan çıkarılması için standartlara uygun fanlar kullanır. Yeni bir dizüstü bilgisayarda, tüm yüzeyler temiz ve iyi bir soğutma sağlamaktadır, ancak zamanla tozlar her ay geçtikçe artan bir şekilde cihazın iç kısmında bulunan parçalara birikmektedir. Zamanında temizlik yapılmazsa bazı devrelerin veya yongaların arızalı duruma düşmesi, aşırı ısınması, örneğin “güney köprüsü” kontrol ünitesi gibi önemli bölümlerinin onarımları oldukça maliyetlidir. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak ve bakımları zamanında yapılması her zaman daha iyidir.

Laptop Standart bakımları

✓ Dizüstü bilgisayarın iç öğelerinin tozlardan dolayı sökülüp temizlemesi.
✓ CPU fanı bakımı (sökme, temizleme, yağlama)
✓ Radyatörler, köprüler, ekran kartı ve işlemci’deki termal macun değiştirilmesi.
✓ İşlem sonunda düzgün bir şekilde montajlanması.
✓ Dizüstü bilgisayarı açıldıktan sonra test işlemi, soğutma sisteminin çalışmasının kontrolü.

Yoğun bir şekilde yayılan elektronik bileşenlerden ısının alınması için metal radyatörler kullanılır. Bununla birlikte, merkezi işlemcinin düz koruyucu kapağı ile denetleyici yongaları arasında radyatörün tabanı ile arasında yetersiz temas varsa, ısı zayıf şekilde reddedilir. Parçaların daha iyi soğuması için, temas eden bölgeye uygulanan özel bir ısı ileten macun kullanılır. Zamanla bu madde kurur ve fayda sağladığı özelliklerinin çoğunu kaybeder. Termal macunun değiştirilmesi, dizüstü bilgisayarın 6 ay ile 1 yıl arası yapılması gereken standart bir işlemdir.

Ciddi bir dizüstü bilgisayar tamirinin tüm kullanım ömrü boyunca normal bakımdan daha pahalı olduğunu unutmayın!

Formateskişehir in vermiş olduğu başlıca hizmetler :

- İşletim sistemi kurulumu (Format)
- Virüs temizleme
- Data kurtarma (Fiziksel zarar görmeyen Harddisk)
- Modem kurulumu
- Network (Ağ) kurulumu
- Mail kurulumu
- Yazıcı kurulumu
- Bilgisayar kasası temizliği
- Notebook fan temizliği
- Notebook fan değişimi
- Arıza tespiti
- Diğer bilgisayar sorunları